עמוד הבית
 
 
 
 
 
 

שאלות ותשובות

שאלות נפוצות ותשובות - אתם שואלים ואני משתדל לענות

לשאלות נוספות פנו ל: info@ramyklein.co.il 

האם תמנונים הם יצורים אינטלגנטים?

בהחלט. לתמנונים וגם לדיונונים השייכים למחלקת הראש-רגלאים במערכת הרכיכות, יש מוח מפותח המוגן באמצעות קופסית סחוס היוצרת מעין גולגולת. בעזרת המוח הם מסוגלים לבצע תהליכי למידה וזיכרון. ניתן לאמן תמנונים לבצע משימות שונות. תמנונים הצופים בתהליך האימון, יכולים לבצע אותן משימות מבלי להתאמן. יכולות אלה מדהימות לאור העובדה שמדובר ביצורים שהם בסך הכל חסרי-חוליות.

מהו אורכו המרבי של דיונון?

ישנם דיונוני ענק המגיעים לאורך של עד 20 מטרים. הם חיים בעומק מים רב ולעתים נפלטים אל החוף כך שאפשר לראותם. ממחקרים שנערכו מסתבר כי תוחלת החיים שלהם נמוכה, 2-3 שנים וקצב הגידול שלהם מהיר מאד.

מהו העומק המרבי שבו נמצאו חיים באוקיינוסים?

העומק המרבי בו נמצאו חיים באוקיינוסים הוא 11 קילומטרים! עומק זה מצוי בשקע מריאנה במערב האוקיינוס השקט. בעומק זה נמצאו חיידקים החיים בתנאים קיצוניים של לחץ עצום, מעל 1000 אטמוספרות, טמפרטורות נמוכות וחשיכה מוחלטת.

מהי התופעה הנקראת הלבנת אלמוגים?

מרבית האלמוגים מכילים ברקמתם אצות שיתופיות המספקות להם אנרגיה ומעניקות להם חלק מצבעיהם. תנאי סביבה קיצוניים כמו למשל, עליית טמפרטורת המים ב-1-2 מעלות צלזיוס מעל הטמפרטורה המרבית, יגרמו לאלמוגים להיפטר מהאצות, כך ששלדם הגירני הלבן נראה דרך הרקמה השקופה נטולת האצות. במקרים רבים תופעה זאת, הנקראת הלבנת אלמוגים, גורמת למות האלמוג. במקרים מסוימים האלמוג יכול להשיב לעצמו אוכלוסיות של אצות ולהחלים. תופעה זאת מאיימת על קיומן של שוניות אלמוגים ברחבי העולם.

מהי ספינת הקרב הפורטוגזית?

זהו יצור מרהיב ביופיו השייך למחלקת ההידרתיים במערכת הצורבים, אותה מערכה אליה משתייכים גם מדוזות, שושנות-ים ואלמוגים. היצור הוא חסר-חוליות מושבתי עם יחידות החוזרות על עצמן הנקראות זואידים. בולטים ביותר זרועות הציד הארוכות ושלפוחית הציפה הנראית מעל פני המים. התאים הצורבים של ספינת הקרב הפורטוגזית מכילים חומרי רעל המסוכנים גם לאדם.

מהי הגירה לספסית?

זוהי הגירה של בעלי-חיים ימיים מים סוף אל הים התיכון. הגירה זאת התאפשרה לאחר בנייתה של תעלת סואץ וחיבור שני גופי המים שהיו מנותקים זה מזה. מאז אמצע המאה ה-19 היגרו אל הים התיכון למעלה מ-350 מינים של חסרי-חוליות ודגים שביססו את אוכלוסיותיהם באגן המזרחי של הים התיכון. הגירה זאת נמשכת עד היום, כך שהים התיכון משנה בהדרגה את אופיו הביולוגי.

מהי התופעה הנקראת החפת ליוויתנים?

זוהי תופעה נפוצה ברחבי האוקיינוסים בעולם במהלכה פרט בודד או מספר רב של פרטים, לעתים מאות, עולים על החוף מסיבה בלתי ידועה. מרבית הליוויתנים המגיעים אל החוף מתים כתוצאה מתשישות ומקריסת הריאות תחת כובד משקלם. החוקרים משערים כי איבוד חוש הכיוון מסיבות שונות גורם לתופעה זאת. לעתים מצליחים להחזיר פרטים אחדים אל הים ולהצילם.

מהי מחלת האלמוגים הנקראת 'מחלת הפס השחור'?

זוהי מחלה מיקרוביאלית התוקפת אלמוגי אבן, בעיקר אלמוגי גוש כמו מוחן וכוכבן. ניתן לזהות את סימני המחלה על פי פס שחור בעובי של כמה מילימטרים המתפשט על פני האלמוג. המחלה נגרמת על ידי חיידקים שונים היוצרים מיקרו-סביבה רעילה ברקמת האלמוג וגורמים למות התאים. באזור המת אין רקמה ויש התיישבות משנית של אצות על פני השלד החשוף. בין החיידקים הפעילים שבודדו מהפס השחור נמצאו גם ציאנובקטריות. המחלה נפוצה באזורים גיאוגרפיים נרחבים בעולם ותועדה גם במפרץ אילת.  

האם ניתן למות מאכילת הדג הנקרא 'אבו נפחא'?

בוודאי! הדג השייך למשפחת הקיפודגיים מכיל בגופו רעלים המרוכזים באיבריו הפנימיים כמו בכב והמסוגלים לגרום לאובדן ההכרה ולמוות תוך דקות ספורות. הדג נחשב מעדן אך הכנתו דורשת מיומנות מיוחדת השמורה לשפים שהתמחו בכך. ביפן זכה הדג לכינוי 'פוגו' ומוות כתוצאה מאכילתו זכה לכינוי 'נקמת הפוגו'. ביפן מדווחים לפחות 1-2 מקרי מוות מאכילתו מידי שנה. ראו הוזהרתם!

כשמניעים את המים בעת צלילת לילה מבחינים בנקודות זוהרות. מהן?

מדובר בתופעה הנקראת ביולומינסנציה או בעברית זהירה ביולוגית ביצורים ימיים. מדובר ביצורי פלנקטון, בעיקר דינופלגלטים מקבוצת החד-תאיים השוטוניים. הזהירה היא תוצאה של ראקציה כימית המתרחשת ביצורים אלה וגורמת לשחרור פוטונים של אור.

 

 
 
 
 

לאן לצלול בעולם

חדשות מן הים

שאלות ותשובות

חדשות ועידכונים
 
 

 
 
NTT - בניית אתרים וניהול תוכן

כל הזכויות שמורות ©

BetaGroup - עיצוב אתרים