עמוד הבית
 
 
 
 
 
 

לאן לצלול בעולם

איי שלמה - מקבוצת איי מלנזיה, דרום מערב האוקיינוס השקט

בקיץ 2008 צללתי בפרובינציה המערבית באיי שלמה (חורף בחצי הכדור הדרומי). למרות העובדה שאני מבקר לעתים קרובות באזור זה של האוקיינוס השקט, הצלילות היו מדהימות מתמיד. ביליתי שבוע ימים באי הקטנטן Uepi הנמצא בלגונת Marovo. דקלי קוקוס, פירות טרופיים, שוניות אלמוגים צבעוניות, להקות כרישים, ספינות טרופות, מפגש עם תרבות אקזוטית וטבע פראי ונידח היו נחלתי בשבוע זה.

עקבה - מפרץ אילת, ים סוף

קו החוף בעקבה ארוך מזה של העיר אילת. כ-30 קילומטרים של חוף משתרעים מהעיר עקבה ועד הגבול עם ערב הסעודית. מגוון של שוניות חוגרות נמצאות לאורך החוף והן מהוות אתרי צלילה יפים ועשירים. בין האתרים שאני אוהב לצלול בהם נכללים: Kiwi Reef, Gorgonia 1, King Abdulla Reef, Tank and the Seven Sisters, הספינה הטרופה Cedar Pride השונית ב-Eel Garden ובלט האלמוגים הסמוך. שוניות האלמוגים בעקבה עדיין במצב טוב יותר מהשוניות השכנות באילת.

פפואה-גינאה החדשה - מערב האוקיינוס השקט

שוניות האלמוגים בפפואה-גינאה החדשה מדהימות ביופיין. מגוון המינים ליחדת שטח הוא עצום. הצלילות שלי היו באזור פורט מורסבי ובאזור החוף המזרחי סמוך למדאנג. השילוב בין חסרי-חוליות שונים הגדלים בסמיכות זה לזה היה גולת הכותרת של הצלילות. אלמוגים, ספוגים, חבצלות-ים, אצטלנים הם רק חלק מהנוף הצבעוני התת-ימי. קירות השונית יורדים לעומק של עשרות מטרים וצלילות המים גבוהה.  

האיים המלדיבים - האוקיינוס ההודי

הצלילה באיים המלדיבים מעניינת ומרתקת וחושפת עולם עשיר של בעלי-חיים פלאגיים גדולים השוחים בקרבת שוניות האלמוגים באטולים השונים. מומלץ ביותר לצלול מספינה המשייטת באטולים השונים. מי שרוצה לצלול עם מנטות ענקיות, כרישי שונית וצבי-ים ולהתבונן בחסרי-חוליות ודגים צבעוניים זה המקום. טיסה מעל האזור חושפת קומפלקס גיאומורפולוגי של אטולים, איים ושוניות אלמוגים. בשבוע צלילות על גבי הספינה Carpe Diem בפברואר 2010 צללתי באטולים: Rasdhoo Atoll, North Male Atoll ,Ari Atoll

חופי סיני - מפרץ אילת

בחודש אוקטובר 2010 חזרתי מצלילות בפעם המי יודע כמה מחופי סיני. כרגיל צלילות מהנות בשוניות, כגון: ראס אבו גלום, שוניות ג'קסון, גורדון, תומאס ושונית וודהאוס סמוך לאי טיראן. אך הצלילה המהנה ביותר הייתה לי באזור השונית החוגרת של נחלת אל-תל מצפון לנבק. עושר בלתי רגיל של אלמוגי אבן המגיעים לגדלים מרשימים. צלילה מעט סוריאליסטית עם ריצוד האור במים ומשטחים גדולים של עשבי-ים.

איי הפיליפינים

בחודש פברואר 2011 חזרתי מצלילות באיי הפיליפינים. שהיתי שבוע ימים במועדון הצלילה אטלנטיס בעיר Dumaguete שבאי Negros. מועדון צלילה מדהים, מאורגן ומסודר עם מדריכים מקומיים מקצועיים המכירים את הסביבה הימית כמו את כף ידם. איי הפיליפינים שוכנים בקודקוד הצפוני של 'משולש האלמוגים', שקודקודיו האחרים הם איי שלמה ופפואה גינאה החדשה במזרח ומלזיה ואינדונזיה במערב. הצלילות נערכו בשוניות הסמוכות למועדון וכן באי Apo המרוחק כ-45 דקות הפלגה. האזור נחשב המגוון ביותר בעולם מבחינת, אלמוגים, חסרי-חוליות אחרים ודגים.

איי מלטה - הים התיכון

בחודש אוגוסט 2012 חזרתי מצלילות סביב לאי גוזו מקבוצת איי מלטה. הצלילות נערכו באתרים שונים מסביב לאי, בעומקים שונים. הצלילות כללו מערות תת-ימיות מדהימות (במיוחד זו שבאתר הצלילה Cathedral Cave), ספינות טרופות עד לעומק של 37 מ' וכן צלילות במפרצים השונים. הצלילה בחור הכחול סמוך ל- Azure Window הייתה מרשימה במיוחד. בצלילות אפשר היה להתרשם  מהמגוון הגבוה של בעלי חיים ימיים המאפיין את האזור הזה של הים התיכון. חסרי חוליות מכל המערכות הטקסונומיות וכן מיני דגים רבים.

איי מדס - מערב הים התיכון

בחודש אוגוסט 2013 חזרתי מצלילות בקבוצת איי מדס בחופי קוסטה בראווה, ספרד. הצלילות נערכו באתרים שונים באזור המוכרז מזה כ-20 שנה כשמורת טבע ימית. במהלך הצלילות התרשמתי מהמגוון הגבוה של בעלי חיים ימיים המאפיין מערב הים התיכון וביניהם חסרי חוליות מכל המערכות הטקסונומיות וכן מיני דגים רבים. העובדה שהאזור מוגן על פי חוק, אפשרה ליצורים רבים להתפתח ומאפשרת קיום של להקות גדולות של דגים. העיר אסטרטיט חביבה ומזמינה ונהנית מפריחה תיירותית הודות לשפע הצוללים הבאים למקום.

איי סימילאן בים אנדמן - האוקיינוס ההודי

בפברואר 2015 צללתי בקבוצת האיים ממערב לחופי תאילנד: איי סימילאן, קו בון, קו טצ'אי וסלע רשלייה. בסך הכל הצלילות היו נחמדות עם מגוון יצורים לצילומי מקרו וכן מנטות לצילומי זווית רחבה. האזור מתוייר מאד מבחינת הצלילות ויש הרבה ספינות המשייטות במקום. עקבות הנזקים של ההלבנה הגדולה שהייתה בשנים 1998 ו-2010 עדיין ניכרים בשוניות. המגוון הביולוגי נמוך בהרבה מאשר באזור משולש האלמוגים אך עדיין יש חסרי חוליות מעניינים ודגי שונית מרהיבים. בין הדגים המעניינים שצילמתי היו Ornate Ghost Pipe Fish  וכן דג הפגסוס. בין חסרי החוליות היו חלזונות רבים החיים על אלמוגי גורגוניה בהסוואה מצויינת וכן חשופיות ותולעים שטוחות. מרבית הצלילות היו מתחת לעומק של 20 מטרים. סלע רשלייה היה גולת הכותרת של הצלילות ועשיר באלמוגים, חסרי חוליות ודגים. נמטות ראיתי בצלילות בקו בון. 

 

 
 
 
 

לאן לצלול בעולם

חדשות מן הים

שאלות ותשובות

חדשות ועידכונים
 
 

 
 
NTT - בניית אתרים וניהול תוכן

כל הזכויות שמורות ©

BetaGroup - עיצוב אתרים